Konditorbageri
La Nouvelle
Konditor
Tilmeldt
Praktikmuligheder
- Kort erhvervspraktik
Virksomheden
Vores konditori er placeret i hjertet af vejle, hvor vores hyggelige konditori både kan tilbyde at tage vores produkter med hjem men også nyde dem i vores lokaler. Vi laver rigtig mange speciel bestillinger hvor vores håndværk er i fokus samt brug top klasses råvare.
La Nouvelle er et konditori hvor vi har en fod i den gastronomiske verden i form at frokost koncept mm.
Vi har med virket i den søde juletid på TV2 så måske har du set os kreere flotte kager der.
Vi er ejet af Jeanett, som har over 34 års erfaring i hotel og restaurationsbranchen, og fungerer desuden som ambassadør for det belgiske kvalitets chokoladefirma Barry Callebaut.
Praktikken
Du vil få mulighed for at prøve at arbejde i vores konditori og deltage i alle de daglige opgaver. Dvs. både dekoration at flotte kager, rengøring og alt i mellem. Vi vægter højt at vores praktikanter får et meningsfuldt forløb og det er vigtigt for os, at du udviser interesse for vores fag og har lysten til at lære noget.
Mødetider
7-15 eller 8-16
Husk
Pladserne om praktik hos os er meget eftertragtede og vi afviser desværre rigtig mange elever - så du skal være ude i god tid hvis du gerne vil i praktik hos os.
Max antal praktikanter ad gangen
1
Sidst opdateret
12. juni 2025
Om virksomheden
Brancher
- 1
Fremstilling af friske bageriprodukter
Størrelse
- 2 ansatte
9 år gammel virksomhed
Læs mere
Sidst opdateret
18. feb. 2026
Lokation
Kommentarer
ID
- CVR-nummer: 38290789
- P-nummer: 1022046981
Er der noget galt med opslaget?
Rapporter et problem
